ODLEWANE CIŚNIENIOWE W BRANŻY ZŁĄCZEK, CZYLI „PRECYZJA MA ZNACZENIE”

Jak to było wcześniej…

Historia odlewnictwa ciśnieniowego sięga XIX wieku. Aby jednak przejść do zasadniczej części tej historii, trzeba najpierw zdać sobie sprawę z tego, że przed wynalezieniem tej metody poszczególne elementy, jak czcionki drukarskie, były wytwarzane ręcznie. Sprawiało to, że bardzo trudno było mówić o powtarzalności i daleko idącej standaryzacji produktów.

Sprawę zmienił linotyp. Wynalazek pozwalał na zautomatyzowanie procesu odlewniczego, który z biegiem lat był coraz bardziej udoskonalany. Dużym przełomem było poszerzenie technologii odlewnictwa o kolejne branże, w tym o wojsko, na potrzeby którego wytwarzano w ten sposób pierwsze elementy uzbrojenia, które zostały następnie wykorzystane podczas I Wojny Światowej.

Z czasem urządzenie było coraz bardziej unowocześniane, jednak filozofia działania pozostała niezmieniona. Początkowo ludzie pracowali tylko w oparciu o odlewnictwo ołowiu, jednak dziś potrafimy zaprząc tę technologię do pracy z takimi metalami, jak aluminium, magnez, miedź oraz cynk.

Teraźniejszość

W branży złączy, która dla BODtech wciąż odgrywa kluczową rolę, wiele zmieniło pojawienie się certyfikacji, czyli szeroko rozumianych standardów, z którymi dany produkt musi być kompatybilny. Odbiorcy poszukują certyfikowanych produktów i nasza firma daje im taką możliwość. Nasza fabryka oferuje aż 10 linii produkcyjnych, 5 zestawów do wytwarzania odlewów ze stopu cynku i tyle samo do tworzenia produktów z aluminium.

Posiadając tak zaawansowaną fabrykę, z powodzeniem możemy nie tylko funkcjonować w branży, ale i starać się o spełnienie coraz to bardziej rygorystycznych norm zgodności produktów. Na dziś dzień zgodność ze standardami takimi jak GB, ASTM,SAE, DIN, EN czy ISO nie stanowi dla nas żadnego wyzwania. Pokazuje to jednocześnie, jak duże możliwości niesie ze sobą zaawansowana technologicznie odlewnia ciśnieniowa.

Należy spodziewać się, że w związku z dynamicznym rozwojem wielu gospodarek, popyt na standaryzowane produkty będzie coraz bardziej wzrastał. W parze z coraz niższymi kosztami wytworzenia jednostkowego produktu, dość wyraźnie widać, co mogą przynieść najbliższe lata w branży.

Należy mieć też na uwadze daleko idącą ewolucję odlewnictwa. Technologia ciśnieniowa to dziś nie konieczność, a jedynie jedna z opcji. Istnieją też odlewnie grawitacyjne oraz woskowe, które w swoich założeniach wykorzystują odporny na ciepło materiał ceramiczny. Grupa BOD wykorzystuje w codziennej pracy i te technologie, jednak o ich specyfice działania opowiemy Wam w kolejnych naszych publikacjach.

Kończąc, warto zaznaczyć, że pozornie archaiczna technologia, która w swoich początkach sięga XIX wieku wciąż pozwala nam nie tylko na wytwarzanie złączy czy prototypowe odlewnictwo próbek. To właśnie dzięki ciągłemu rozwojowi tej gałęzi technologii możemy projektować i produkować formy o niemal dowolnym kształcie czy tworzyć formy wtryskowe, bez których nasza codzienność byłaby o wiele bardziej skomplikowana.